image

PeyamaKurd - Başkent Kiev'de AB liderleri ile Rusya ile yaşanan savaşı değerlendiren Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, asıl amaçlarının Ukrayna'nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelerin başlatılması olduğunu ifade etti. Zelenskiy son gelişmelerle ilgili, "Bahmut'u teslim etmeyeceğiz,orayı kalemiz olarak görüyoruz" dedi.

Kiev'de 24'üncüsü düzenlenen Ukrayna-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi kapsamında AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya gelene Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Devlet Başkanlığı Sarayı'nda basına kapalı olarak gerçekleşen zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili gelişmelere değindi.

Rusya ile devam eden savaşa değinen Ukrayna lideri Zelesnkiy, ülkesinde en ağır çatışmaların yaşandığı yer olarak bilinen Donbas bölgesinde Rus saldırılarına karşı mücadeleyi sürdürdüklerini dile getirdi.

"Kimse Bahmut'u teslim etmeyecek"

Zelenskiy, bölgedeki Bahmut şehrini sonuna kadar savunmaya hazır olduklarını belirterek şu sözlere yer verdi:

"Kimse Bahmut'u teslim etmeyecek. Elimizden geldiğince mücadele edeceğiz. Bahmut'u kalemiz olarak görüyoruz. Silahların, özellikle uzun menzilli silahların gönderimi hızlandırılırsa, sadece Bahmut'tan (düşmanı) uzaklaşmakla kalmayacağız, 2014'ten beri işgal edilen Donbas'ı da özgürleştirmeye başlayacağız."