image

PeyamaKurd - UNESCO tarafından 2015 yılında Dünya Mirası Listesi'ne alınan Diyarbakır surlarındaki görkemli, nitelikli, anıtsal burçların restore edilmesi çalışmaları devam ediyor.

Diyarbakır'da birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihi Sur ilçesinde yaklaşık 5 bin 200 metrelik Diyarbakır surlarının restorasyon çalışması geçen yıl başlatılmıştı.

Restorasyon çalışmaları, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu Bilim Komisyonu ve uzmanlar tarafından kontrol ediliyor. Surlardaki en görkemli, nitelikli, anıtsal burçlar olan ve üzerinde kitabe, hayvan motifleri, kesme taş silmesi bulunan 25 burçta restorasyon çalışması devam ediyor.

Restorasyonu bitme aşamasına gelen ve ışıklandırılan bazı burçlar, yakın zamanda ziyarete açılacak. Toplam 98 burçtan 73'ünün ise projeleri hazırlandı ve restorasyon yapılması için ihaleye hazır hale getirildi. 

"Yılda yaklaşık 5 milyon turist çekmesi hedeflenmekte"

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Mehmet Karaaslan, Diyarbakır surlarının Çin Seddi'nden sonra dünyanın en uzun ve en yüksek surları arasında yer aldığını söyleyerek: "Burçlar daha önce madde bağımlılarının yuvası haline gelmişti. Yakılıp yıkılmış bir durumdaydı. Bu halde teslim aldığımızda burçların tamamının derzlerini, enjeksiyonlarını, tamirat ve tadilatını yaparak kullanılabilir hale getirdik. Bununla yetinmeyip aynı zamanda bu burçların tamamlanmasıyla işlevlendireceğiz inşallah” dedi.

Karaaslan, “Değişik kamu kurumlarımıza, evlendirme daireleri olabilir, bunlara tahsis edeceğiz ve ilelebet korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Dünyada ayakta duran çok nadir surlardan biri olan Diyarbakır surlarının yılda yaklaşık 5 milyon turist çekmesi hedeflenmektedir. Bu alanlar kesinlikle yeme içme kültürü ve benzeri alanlara tahsis edilmeyip tamamen kültürel sanatsal faaliyetler doğrultusunda kullanılacaktır" diye konuştu.