image

PeyamaKurd - Ekonomileri ile öne geçen bazı ülkelerin zekası ile de aynı oranda çıkıp çıkmadığı tartışma konusu oldu. Dünyanın en zeki ülkeleri açıklanırken Türkiye ilk 20 yüksek ortalama derecesi arasında yer alıyor.

Açıklanan verilere göre, dünyanın en zeki ilk 10 ülkesi arasında ise en yüksek ortalama ile Hong Kong ve Singapur yer alıyor.

Zeka ortalamalarına göre küçük yaşlarda, işimize gelmeyen önermeler ve bilgilerle karşılaşınca cahilliğimiz ortaya çıkmasın diye ya da söylediğimiz bilgilerin havasını atarken karşımızdakine yönlendirdiğimiz “ayquun kaç senin” tepkimesi sayesinde hepimiz IQ hakkında haberdarız aslında.

Ülkelerin mantık, hafıza, matematik becerisi...

Kelime anlamı ile açılımı İntelligence Quotient, Türkçe anlamı ise zeka değeri ya da zeka katsayısı olan IQ, standardizasyonu yapılan zeka testlerinden alınan zeka puanıdır.

Ölçü olarak ele alınan kriterlerde mantık, hafıza, matematik becerisi, dil yeteneği, analitik düşünme kabiliyeti, bilgiyi işleme hızı gibi skorları bulundurur. Bireylerin olduğu gibi toplumların, ülkelerin de IQ dereceleri merak ediliyor.

Pek çok farklı faktör yer aldığı için hangi ülkelerin, toplumların dünyanın en zekisi olduğunu belirlemek oldukça zordur.

Örneğin; okur-yazar oranı en fazla olan ülke en zeki ülke midir? Faktörleri tek başına alıp bir belirginlik kazandırmak mümkün değilken, tüm faktörler eşliğinde bir standardizasyon oluşturulur ve bu doğrultuda ölçüm yapılır.

Türkiye’nin IQ ortalaması ise 90

Açıklanan, dünyanın en zeki ülkelerinin arasında Hong Kong, Güney Kore, Tayvan, İtalya, Moğolistan gibi ülkeler yer alıyor.Türkiye’nin IQ ortalaması ise 90 olarak belirlendi. İşte en yüksek IQ’ya sahip ilk 10 ülke ve ortalamaları:

Hong Kong: 108

Singapur: 108

Güney Kore: 106

Çin: 105

Japonya: 105

Tayvan: 104

İtalya: 102

İsviçre: 101

Moğolistan: 101

İzlanda: 101