image

PeyamaKurd - İsviçre Alpleri’nde eriyen buzullar insan kalıntıları ve bir uçak enkazını ortaya çıkardı. Alpleri’nde bulunan dağcılar, eriyen buzulların çevresinde insan kalıntıları ve 50 yıldan önce kaybolan bir uçağın enkazına ulaştı.

İngiliz gazetesi The Guardian’da yer alan habere göre, iki Fransız gezgin, Alpler’de yaptıkları gezi sırasında insan kemikleri buldu. Polise ihbar sonrası kemikler helikopterle bölgeden alındı. 

Buzulların erimesi ile İsviçre Alpleri'nde insan kalıntıları ve bir uçağın enkazını ortaya çıkarması yankı uyandırdı.

İnsan kemikleri bulundu!

Dağcılar, Valais kantonunda Chessje buzulundaki tırmanışları sırasında insan kemikleri buldu. Yaklaşık 10 yıldır kullanılmayan bir güzergahta bulunan kemikler polis tarafından helikopterler aracılığıyla taşıyarak DNA analizine gönderildi.

Kemiklerde et kalmamış olmasının, ölenlerin en az 1970 ya da 80'lerde öldüğüne işaret ettiği sanılıyor.

Bir hafta önce de İsviçre-İtalya sınırındaki Matterhorn Dağı'nın kuzeybatısındaki Zermatt bölgesi yakınlarındaki Stockji buzulu yakınlarında cansız bir insan bedeni bulunmuştu.

Alman medyası bu kalıntıların 2018 yılında bir kayak turu sırasında bölgede kaybolan süpermarket zinciri sahibi Alman, Amerikan ve Rus vatandaşı milyoner Karl-Erivan Haub'a ait olduğunu ileri sürdü. Haub'un 2021 yılında resmen öldüğü açıklanmıştı.

Bölgede bir uçak enkazı keşfedildi!

Hiç bozulmamış şekilde, mumyalanmışçasına korunan bedeni bulan Fransız dağcı kıyafetlerin neon renklerde ve 1980'lerin stilinde olduğunu belirtti. Polis DNA anailizinin birkaç gün içinde sonuçlanmasını bekliyor.

Öte yandan, ağustos ayının ilk haftasında Aletsch buzulu üzerinde bir uçak enkazı keşfedildi.

Jungfrau ve Mönch zirveleri arasında Haziran 1968'de düşen uçaktaki yolcuların cansız bedenlerine ulaşılmış, ancak uçağın enkazı bulunamamıştı.

Kış aylarında az kar yağışı alan İsviçe Alpleri yaz boyunca da iki aşırı sıcak hava dalgası yaşadı.Zermatt'ta 30 dereceyi bulan sıcaklıkların buzulları eriterek tırmanış yollarını tehlikeli hale getirmesi sebebiyle amatör dağcıların tırmanmaması tavsiye edilmişti.