image

PeyamaKurd - Karkamış Antik Kenti’nde 1 ay önce başlayan kazılarda 3 bin 300 yıl önce gümrük görevlilerinin kullandığı mühür baskılar ve silindir mühür bulunduğu açıklandı.

Fırat Nehri kıyısında, Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan günümüzden yaklaşık 4 bin yıl öncesine uzanan Hitit İmparatorluğu’nun yardımcı başkenti olan Karkamış Antik Kent’inde bu yıl başlayan kazılar sürerken yeni antik bulgular ortaya çıkarıldı.

Bölgede faaliyet yürüten İtalya’nın Bologna Üniversitesi’nden bir ekibin yaptığı kazılar, bu yıl antik kentin Aşağı Saray bölgesinde yapılmaya devam ediliyor.

Araştırmalar çerçevesinde kazılar esnasında Saray’ın depo olarak kullanıldığı belirlenen bölümünde mühür baskılar ile silindir bir mühür bulunduğu vurgulandı.

Mezopotamya bölgesinin ticari geçiş noktası!

Yeni buluntularla, Karkamış Antik Kenti’nin 3 bin 300 yıl önce Mezopotamya bölgesinin önemli bir ticaret ve geçiş noktası olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Yapılan incelemeler sonucu mühürlerin hiyeroglif resimli yazıdan oluştuğu belirlendi.

Yine bulunan 2,7 santimetre uzunluğunda ve 1 santimetre çapındaki silindir mühürün de üzerinde kabartma şekiller bulunuyor. Bir kil veya hamurun üzerine bastırılarak çevrilen silindir mührün üzerinde şekiller yer alıyor. 

Hitit zamanından kalan mühür çivi yazısı ile yazılmış

Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Nicola Marcetti, kazıda ortaya çıkan ve ‘bulla’ olarak bilinen mühürlerin, o dönem ticaretin nasıl yapıldığına ışık tuttuğunu söyledi.

Marcetti, kazı çalışmalarıyla ilgili şöyle bilgi verdi: 

“Biz arkeolojik alanı tabaka tabaka kazıyoruz. Bu son tabaka ise en alt tabakası. Hitit İmparatorluğu dönemine ait. Bu bölgeden mühür baskılar çıktı. Mühür baskılardan en önemlisi ise çivi yazısı ile yazılmış tüm idari personel adlarının bulunduğu mühür. Ekonomi burada önemli. Çünkü burada geçiş yolları ve ticaret yolları var.”

Karkamış Antik Kenti’nde 10 yıldır süren kazılarda bugüne kadar 11 bine yakın eser ve çeşitli parçalar bulundu. Karkamış Antik Kenti’nin bir bölümü geçen yıl Arkeopark olarak ziyarete açılmıştı.