image

PeyamaKurd - Oscar Nilsson isimli sanatçı, yaklaşık 8 bin yıl önce yaşamış İskandinavyalı bir erkeğin yüzünü görsel olarak yeniden yapılandırdı.

Günümüzden yaklaşık 8 bin yıl önce, 50’li yaşlarında olan İskandinavyalı bir erkeğin kafatası İsveç’te tahta bir kazığa geçirildi. Kristin Romey’nin National Geographic dergisinde aktardığı kadarıyla, İsveçli adli sanatçı Oscar Nilsson’un hazırladığı bir yüz rekonstrüksiyonu, günümüz insanlarının bu esrarengiz erkeğin belirgin elmacık kemiklerini, mavi gözlerini ve kahverengi saçlarını görebilmelerini sağlıyor.

Arkeologlar, 2012 yılında İsveç’te bulunan Motala kentindeki Kanaljorden adlı kazı alanının bataklık tortusunda, bu adamın kafatasıyla birlikte sekiz başka yetişkin ve bir bebeğin kafataslarını buldular. Yapılan keşif, insan kafataslarını kazıklara geçiren Mezolitik Dönem* avcı-toplayıcılarına dair ilk arkeolojik kanıtları ortaya koyuyordu.

Gizmodo dergisinden George Dvorsky’nin aktardığına göre, Nilsson, bu antik insanlardan Ludvig adı verilen bir erkeğin yüzünü tanımlamak için kafatasını taramadan geçirdi ve kafatasının üç boyutlu plastik bir kopyasını yarattı. Ardından, adli tıp sanatçısı, Ludvig’in solgun tenini, saç ve göz rengini yakalamak için genetik kanıtlara başvurdu. Bununla birlikte, en büyük güçlük, kafatasında eksik olan şeyden kaynaklanıyordu.

Nilsson, Smithsonian dergisine yağtığı açıklamada, “Kalıntılarda çene eksikti; bu yüzden kafatasını inceleyerek ve ölçerek hesap yapmak ve yeniden inşa etmek zorunda kaldım” diyor: “Bu zaman alan ve zor bir iş, [ve] bu kadar önemli bir parça eksik olduğunda tabii ki hata yapma ihtimaliniz daha da büyük oluyor.”

Nilsson, yaptığı yüz rekonstrüksiyonunun, insanları sadece tarih ve arkeolojiye değil, Ludvig’i hayata döndürmek için gereken daha derin detayları sağlayan bilimin gücüne de bağlayacağını umuyor.