image

PeyamaKurd - JRR Tolkien tarafından kaleme alınan dünyaca ünlü Yüzüklerin Efendisi serisi 2001 yılında Peter Jackson imzasıyla sinemaya uyarlandı. Bunlardan ilki Yüzük Kardeşliği, ikincisi İki Kule ve final bölümü ise Kralın Dönüşü idi. Tüm zamanların en iyi film serilerinden biri kabul edilen yapım toplamda 17 dalda Oscar ödülü elde etti.

Yüzüklerin Efendisi’nin sinemadaki bu büyük başarısı hem Peter Jackson hem de JRR Tolkien‘in popülaritesi açısından çok önemliydi. Fakat son üçleme, Lord of the Rings serininin ilk uyarlaması değildi.

Pek fazla bilinmese de Ring Saga orijinal hikayeden yola çıkarak 1978 ve 1980‘de iki animasyon filmi yaptı. 1971‘de İsveç’te televizyon için müzikale çevrildi. 1993‘te ise Finlandiya’da bir televizyon kanalı için mini dizi olarak uyarlandı. Ancak bunlardan en çok merak edileni hiç şüphesiz ki Sovyetler Birliği’nde üretilen iki özel uyarlama olmuştu. Yıllardır kayıp olan iki film 30 yıl sonra yeniden ortaya çıktı.

Yüzüklerin Efendisi, Gardiyanlar adıyla TV’ye uyarlanmıştı

“Хранители” (Gardiyanlar) adı altında 1985 ve 1991 yılında çekilen iki Lord of the Ring uyarlaması Leningrad’daki bir televizyon stüdyosunda çekildi. Şimdiye kadar ise yalnızca bir kez yayınlandı. JRR Tolkien’in efsane Yüzüklerin Efendisi kitaplarından esinlenen yapım Natalya Serebryakova tarafından yönetildi. Oyuncu kadrosu ve rol dağılımıysa şöyleydi:

– Viktor Kostetsky (Gandalf)
– Georgy Shtil (Bilbo)
– Valery Dyachenko (Frodo)
– Elena Solovey (Galadriel)

Oldukça düşük bütçeli bir prodüksiyonla çekilen Yüzüklerin Efendisi uyarlamaları elbette Peter Jackson’ın üçlemesiyle karşılaştırılmamalı. Fakat yine de eserin Sovyetler Birliği versiyonu Tolkien’in orijinal materyaline daha sadık kabul ediliyor.