image

PeyamaKurd - Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik yapılan saldırıya ilişkin ABD, Fransa, Almanya İngiltere ve İtalya tarafından ortak açıklamada yayımlandı.

Saldırının şiddetle kınandığı ortak açıklamada, “Biz Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD hükümetleri olarak 14 Nisan’da Kürdistan Bölgesi’ne yönelik gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz” sözlerine yer verildi.

Yayımlanan açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturmada ve saldırının sorumlularının cezalandırılması için birlikte çalışma yürütüldüğü belirtilerek, “ABD ve Uluslararası Koalisyon güçlerine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceği noktasında aynı görüşteyiz. IŞİD’e karşı savaş çabalarımızı vurguluyoruz” denildi.

Geçtiğimiz çarşamba günü akşam saatlerinde, insansız hava aracıyla (İHA) Erbil Uluslararası Havalimanı’na saldırı düzenlendi. Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre saldırı, TNT yüklü bir İHA’yla gerçekleştirildi. Açıklamada, saldırının Uluslararası Koalisyon üssünü hedef aldığı ve saldırıda can kaybı olmadığı, sadece bir binada maddi hasar meydana geldiği ifade edildi.