image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’de Gomespan bölgesindeki baraj projesinin başlatılması için 10 milyar dinarlık bir bütçe oluşturulması için Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani tarafından talimat verildiği ifade edildi.

Bütçe yatırımlarına ilişkin Kürdistan Bölgesi Hükümeti Medya ve Bilgi Ofisi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Mesrur Barzani’nin, Erbil’in Gomespan bölgesindeki baraj projesinin başlatılması için 10 milyar dinarlık bir bütçe oluşturulması talimatı verdiği kaydedildi.

"Bütçe, baraj projesi yatırımı için kullanılacak"

Medya ve Bilgi Ofisi'nin açıklamasında söz konusu bütçenin Tarım ve Su İşleri Bakanlığı tarafından baraj projesinin yatırımı için kullanılacağı dile getirildi.

Erbil için stratejik öneme sahip Gomespan Barajı projesi 2013 yılında başlamasına rağmen yaşanan ekonomik krizden dolayı durdurulmuştu.

Bu projeyle Gomespan Barajı’nın 60 milyon metreküp su kapasitesine sahip olması planlanıyor. Proje tamamlandığı takdirde Erbil ve çevresinde yaşayan vatandaşların su sıkıntısının önemli ölçüde çözülmesi bekleniyor.

Barajların tamamlanması öncelikli yatırımlar arasında!

Başbakan'ın talimatı doğrultusunda Kürdistan Bölgesi Hükümeti, göreve geldikten sonra yarım kalan pek çok baraj projesinin tamamlanması ve yeni projeler oluşturulmasını öncelikleri arasında kabul etti.

Kürdistan Hükümeti, Erbil’in yanı sıra Süleymaniye ve Duhok’ta 12 barajın yapımının tamamlanması için 33 milyar dinarlık bütçe tahsis etmişti. Proje doğrultusunda Erbil’de 5, Süleymaniye’de 4, Duhok’ta da 3 barajın yapılması planlanıyor.