image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, Federal Mahkeme’nin, Irak hükümetiyle çözüm odaklı yapılabilecek her anlaşmayı bozmak için kullanıldığını dile getirdi.

Bakanlar Kurulu bugün Mesrur Barzani başkanlığında bir araya geldi.

Başbakan toplantının başında 1 Şubat şehitlerini anarak, Bakanlar Kurulu olarak şehitlerin anısı önünde saygıyla eğildiklerini belirtti, terör ve radikalizme karşı mücadele vurgusunda bulundu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Irak hükümetiyle görüşme programının ele alındığı toplantıda Başbakan, sorunların anayasal temelde ve yeni hükümetle yapılan anlaşma çerçevesinde çözülmesinden yana olduklarını kaydetti.

Başbakan, “Kürdistan Bölgesi ve heyeti, anlaşma sağlanabilmesi için üzerine düşeni yapmıştır. Bu yüzden anlaşmaların uygulanması için federal hükümeti bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Ayrıca Başbakan, “Ne yazık ki Federal Yüksek Mahkeme, federal hükümetle çözüm için yapılabilecek her anlaşmayı bozmak için kullanılıyor. 2023 bütçe yasa tasarısının en kısa zamanda onaylanmasını ve Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarının sağlanmasını umut ediyoruz” dedi.