image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ne getirilen Barzaniler Enfali’nin 100 kurbanına yönelik yapılan törende konuşan Başkan Mesud Barzani, “Irak’ın içerisinde bulunduğu durumdan çok endişeliyiz. Rejimin yıkılmasının ardından fırsatlardan yararlanılmadı” ifadesini kullandı.

Başkan Mesud Barzani, başkent Erbil'deki Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törende, şimdiye kadar birçok şehidin ceset kalıntılarının getirildiğini, ancak hala çok sayıda ceset kalıntısının bulunmadığını belirtti.

Erbil Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törene Başkan Mesud Barzani’nin yanı sıra Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Faiq ve BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert katıldı.

"Baas, tek suçu Barzani olmak olan 8 bin Kürdü yok etti"

Açıklamalarında, “Tek bir şehidin cesedinin kalıntıları var olduğu sürece, bu cesetlerin getirilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” diyen Başkan Barzani, Başkan Barzani, “Rejimin suçları hiçbir şekilde halklar arasında karşıtlığa neden olmamalı. Rejimler gelip gider, ancak halkların kardeşliği kalır” sözlerine yer verdi.

Başkan Barzani konuşmalarında, 39 yıl önce tek suçu Barzani olmak olan 8 bin Kürt’ün Baas rejimi tarafından Irak’ın güneyindeki çöllerde yok edildiğini vurgulayarak, bu katliamın, 12 bin Feyli Kürt’ün Enfali ve Kürdistan’ın birçok bölgelerindeki Enfal saldırılarında 182 bin vatandaşın canlı olarak gömülmesi gibi katliamlar serisinin bir halkası olduğunu belirtti.

"Çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur"

Definden önce yapılan törende, Irak Parlamentosu’nun yanı sıra Irak Ceza Mahkemesi ve Kürdistan Parlamentosu’nun bu suçları jenosit olarak tanıdığını kaydeden Başkan Barzani, Irak hükümetinin ceset kalıntılarını göndermek ve kurbanların yakınlarına tazminat ödenmekle yükümlü kılındığını dile getirdi.

Açıklamalarında Irak’taki gelişmelere de değinen Başkan Barzani, sorunların olmasının doğal olduğunu ve çözülmeyecek hiçbir sorunun olmadığını kaydederek, çözüm için iyi bir niyetin olması durumunda petrol, gaz, bütçe ve diğer sorunların çözülebileceğini vurguladı.

"Irak, rejimden sonra fırsatlardan yararlanamadı"

Irak'ta yaşananlardan endişeli olduğunu vurgulayan Başkan Barzani şu değerlendirmelerde bulundu:

“Irak’ın içerisinde bulunduğu durumdan çok endişeliyiz. Rejimin yıkılmasının ardından fırsatlardan yararlanılmadı. Anayasa bir tarafa bırakılıp sorunlar çözülmedi, sonuçlara karşı yanlış muamelede bulunuldu. Irak halkının tümü o kadar çok acı çekti ki, bugün içerisinde bulunduğu yaşama layık değiller” dedi.

Tüm tarafların sorumlulukla hareket etmesi temennisinde bulunan Başkan Barzani, sorunların temiz niyet ve çelik iradeyle sonlandırılmasını istedi.