image

PeyamaKurd - Türkiye’nin hava saldırılarına tepki gösteren Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS), Rojava ve Güney Kürdistan’ın, Türkiye ile PKK arasında savaş alanı haline gelmemesi gerektiğini belirtti.

ENKS, “Türkiye’nin bombardımanı, Kürdistan Bölgesi’ndeki PKK üslerini hedef aldı. Aynı anda İran Devrim Muhafızları Ordusu Kürdistan Bölgesi topraklarına füze ve insansız hava araçlarıyla saldırdı. İran, Kürt göçmen kamplarını ve partilerin karargahlarını bombaladı” açıklamasında bulundu.

Doğu Kürdistan’daki (Rojhilat) protestolara değinen ENKS, İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne saldırarak krizi tırmandırdığını da vurguladı.

“PKK ile Türkiye arasındaki hesaplaşma alanı olmaktan çıkmalı”

Türkiye’nin hava saldırılarına da ilişkin ise ENKS, “Bu operasyonlar, Suriye ve Irak’ın egemenliğinin komşu ülkeler olan Türkiye ile İran tarafından ihlal edildiğini gösteriyor. Ayrıca operasyonlar nedeniyle bölge istikrarı tehlikeye giriyor, vatandaşların can ile mal güvenliğine tehdit oluşturuyor” dedi.

Ayrıca, “Kürdistan Bölgesi ve Suriye Kürdistanı, PKK ile Türkiye arasındaki hesaplaşma alanı olmaktan çıkmalı. Aynı zamanda uluslararası toplum ve Irak hükümeti sorumluluk üstlenerek, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarına karşı çıkmalıdır” denildi.

ENKS açıklaması şöyle sürdü: “Kürtlerin kendi bölgelerinde kalmaya devam etmeleri, iç barışı sağlamaları ve bütünleşmeleri gerek.”