image

PeyamaKurd - Bugün 2004 yılının Kurban Bayramı’nın birinci gününde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) Erbil binaları, teröristlerce intihar saldırılarıyla hedef alınmasının 19'uncu yıldönümü.

Yapılan iki saldırı, KDP ile YNK arasında barış sürecinin yürütüldüğü bir dönemde düzenlenmişti. İki parti yönetimi de saldırıların, bu süreci baltalamaya yönelik olduğunu ancak amacına ulaşmadığını, iki partinin, Kürdistan halkıyla birlikte 1 Şubat Şehitlerinin yasını tuttuğunu aktarmıştı

Şehit ve Enfal Bakanlığı’ndan saldırıların yıldönümünde yapılan açıklamada saldırılarda aralarında üst düzey bürokrat, parti yetkilileri, Peşrmerge, Asayiş görevlileri ve sivillerin de bulunduğu 103 kişinin şehit düştüğü bildirildi.

1 Şubat Erbil terör saldırısının üzerinden 19 yıl geçti

Söz konusu açıklamada, “Kürdistan’ın egemenliği ve milletimizin birliği hedef alan saldırlar amacına ulaşmamıştır. 1 Şubat Şehitleri Kürdistan topraklarının güçlendirilmesi sembolü haline geldi” denildi.

Şehit ve Enfal Bakanlığı, KDP ve YNK’ye “Halkımızın birliğinin güçlendirilmesi için çelişkilerin çözümüne yönelik görüşmelere devam etme çağrısında bulundu.

"Başbakan Mesud Barzani'nin katılımıyla anma töreni düzenlendi"

Başkent Erbil'deki Sami Abdulrahman Parkı'nda bulunan 1 Şubat Şehitleri Anıtı'nda anma töreni düzenlendi. Törene Başbakan Mesrur Barzani'nin yanı sıra çok sayıda yetkili ve şehit aileleri katılarak anıta çelenk bıraktı.