image

PeyamaKurd - İngiltere Parlamentosu’ndaki Kürdistan-İngiltere Dostluk Grubu tarafından düzenlenen çevrim içi programda konuşan İngiltere Eski Başbakanı John Major, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin güçlü olmasını istediklerini söyledi.

BMGK’nın 688 sayılı kararının 30’uncu yıldönümü dolayısıyla İngiltere Parlamentosu tarafından online program gerçekleştirildi.

“Radikalliğin kırılmasında Peşmerge’nin bedel ödedi”

Çevrim içi programda konuşan dönemin İngiltere Başbakanı John Major, ülkesinin hükümetinin 30 yıl önce olduğu gibi uluslararası toplumla birlikte Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne daha çok destek olmak için çalışması çağrısında bulundu.

Güvenli bölge düşüncesine Avrupa Birliği’nin (AB) destek olduğunu, ABD’nin onayladığını, BM’nin ise karar verdiğini kaydeden Major, kararla birlikte Saddam rejiminin Kürtlere yönelik hava saldırılarının önlendiğini belirtti.

Sade bir vatandaş olarak Kürtleri sevdiğini Peşmerge’nin mücadelesine saygı duyduğunu vurgulayan Major, radikalliğin kırılmasında Peşmerge’nin bedel ödediğini söyledi.

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin güçlü olmasını istiyoruz”

Milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaptığı için Kürt halkına saygı duyduğunu belirten Major, İngiltere hükümetinin Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile ilişkilere ne kadar önem verdiğini bildiğini ifade etti.

İngiltere’nin Kürdistan halkına ve Peşmerge’ye memnuniyetle destek olduğunu ve destek olmaya devam edeceğini vurgulayan Major, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin güçlü olmasını, Kürt vatandaşlar için de iyi bir gelecek olmasını istediklerini söyledi.

Major, “Kürdistan Bölgesi’ne gelip adımın verildiği caddeyi görmek istiyorum. Kürdistan halkının vefa ve şefkatine teşekkür ediyorum” dedi.