image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile yaşanan sorunlara değinen Irak Petrol Bakanı İhsan Abdulcebbar, petrol ve doğalgaz ve petrol gelirleri konusunda Erbil ile Bağdat arasında en iyi koordinasyonun olduğunu ifade etti.

Irak medyasından El Hurre televizyonuna konuşan Irak Petrol Bakanı İhsan Abdulcebbar, daha önce petrol ve doğalgaz konularında Kürdistan Bölgesi ile sorunlar yaşandığını ancak şuan ilişkilerin çok iyi olduğunu  dile getirdi.

Abdulcebbar konuşmalarında, Erbil ve Bağdat hükümetleri arasında bilgi alışverişinin devam ettiğini kaydederek, bu sürecin devam etmesini ve geçici olmamasını istediğini belirtti.

Ayrıca açıklamasının devamında Bağdat yönetiminin önceliğinin ülke içi doğalgaz ihtiyacını temin etmek sonra da dışarıya ihraç etmek olduğunu vurgulayan Abdulcebbar, Çin’in Irak Petrol Bakanlığı’nın işlerine karıştığı iddiasına redderek tepki gösterdi.

Abdulcebbar, Irak hükümetinin kendi enerjisini üretme planı olduğunu ve Irak’ın dünya ülkeleri gibi çevreyi korumak istediğini kaydetti.