image

PeyamaKurd - Kerkük’te Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) sorumlusu Loqman Altun’a kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi.

Kerkük’ün Şiwan beldesine bağlı Papilan köyü yakınlarında, KDP Çemçemal Sorumlusu Loqman Altun, kendi aracında silahlı saldırıya uğradı.

Saldırıdan hafif yaralı olarak kurtulan Altun, K24’e yaptığı açıklamada, bir ayağı ile bir gözünden saçma mermileriyle yaralandığını söyledi.

Altun, saldırıya uğradığı bölgenin Irak ordusu ile Peşmerge Güçleri arasında bulunduğunu ve bölgede herhangi bir silahlı gücün kontrolünün olmadığını belirtti.

Kürtlere engel çıkaran kontrol noktası, KDP’nin girişimleri sonucu kaldırıldı

Öte yandan Irak’ta 10 Ekim’de yapılması planlanan seçimler yaklaşırken, Kerkük’te Kürt partilerin adaylarının kampanyaları engelleniyor ve posterleri yırtılıyor.   

Kerkük’te seçim kampanyası için kendi arabasında Kürdistan bayrağını dalgalandırdığı gerekçesiyle Kürt kadın sanatçı Aware Kurdi, Irak güvenlik güçleri tarafından engellendi.

Olaya müdahale eden Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük adayı, Kerkük Operasyonlar Komutanlığı’yla iletişime geçerek Kürtleri rahatsız eden yoldaki barikatı kaldırttığını söyledi.