image

PeyamaKurd - Süleymaniye’deki gösteriler esnasında Kürdistan Bayrağı’na saldıranlara dava açılacağı kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre, Kürdistan Bayrağını Koruma Kurumu, Süleymaniye’deki gösterilerde Kürdistan bayrağına hakaret edenlere karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Süleymaniye’de burslarının kesilmesini protesto eden üniversite öğrencilerinin arasına karışan bir grubun Kürdistan bayrağını yerlere atarak üzerine basması Kürtler arasında tepkilere yol açmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Kürdistan Bayrağını Koruma Kurumu, Kürdistan bayrağına hakaret edenlere karşı dava açacağını duyurdu.

“Bu saygısızlık Kürdistan şehitlerine ve halkına karşı yapılmış bir saygısızlıktır”

Gösterilerde Kürdistan bayrağına yapılan saygısızlık ve hakarettin kabul edilemez olduğunu ifade eden Kürdistan Bayrağını Koruma Kurumu Sorumlusu Palewan Şêx Memî, “Bu saygısızlık Kürdistan şehitlerine ve halkına karşı yapılmış bir saygısızlıktır” dedi.

Bu saldırıyı yapanlara karşı dava açacaklarını dile getiren Şêx Memî, “Bugün resmi başvurumuzu yapacağız. Kürdistan bayrağına hakaret edenleri ‘ulusal güvenliği tehlikeye atmak’ suçundan dava açacağız ve cezalandırılmalarını isteyeceğiz. Kürdistan bayrağı Kerkük’te de ayaklar altına alınmıştı ama Süleymaniye’de bu yapılmamalıydı” ifadesini kullandı.

“Verilen mesaj çok tehlikeli”

Bu olayda verilen mesajın çok büyük bir tehlikeye işaret ettiğini belirten Şêx Memî, “Tüm siyasi partiler bu olayı kınamalı. Bu olay Kürt ulusunun çıkarlarının yaralanmasıdır. Tüm kurum ve kuruluşları bu konuya sessiz kalmamalarını istiyoruz. Bu durum tekrarlanırsa hiçbir kutsalımız kalmayacaktır” diye konuştu.

“İşgalcilerin bayraklarının, Kürdistan bayrağının yerine dalgalandırılması girişimlerine asla izin vermeyeceğiz” diyen Palewan Şêx Memî sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Bu Kürdistan Bölgesi statüsünün ortadan kalkması ve düşmana teslim edilmesi planın bir parçasıdır. Biz şehit ve Enfal kurbanlarının yakınları olarak bunu kabul etmiyoruz.”