image

PeyamaKurd - Neçirvan Barzani'nin başkent Bağdat'taki gerçekleştirdiği görüşmelerde dair bir açıklama yayımlayan Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, söz konusu Neçirvan Barzani'nin Bağdat'ta Sudani ile yaptığı görüşmede Irak Anayasası'nın 140. Maddesinin uygulanmasının görüşüldüğünü bildirdi.

Yayımlanan yazılı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin, ülkenin güvenlik ve siyasi durumundaki son gelişmeleri görüşmek üzere Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ve siyasi partilerle Bağdat'ta bir araya geldiği kaydedildi.

140’ıncı Madde: Bütçe, mali haklar ve şengal durumu!

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'nın açıklamasında görüşmelerde, yeni Irak hükümetini ve hükümet programının başarısını desteklemek için tüm taraflar arasında işbirliği ve koordinasyon ihtiyacının altının çizildiği vurgulandı.

Açıklamada, Erbil ile Bağdat arasında 140’ıncı Madde kapsamındaki sorunların çözümünün görüşüldüğüne vurgu yapılarak, bütçe ve mali haklar, Şengal’in durumu ve genel olarak ülkenin sorunlarının anayasa temelinde diyalog yoluyla çözmesi ve ülkenin istikrarını ve egemenliğini korumak için birlikte çalışılmasının altının çizildiği belirtildi.

Ayrıca açıklamada Neçirvan Barzani ve Sudani’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi sınırlarından komşu ülkelere yönelik hiçbir tehdit veya askeri eyleme izin verilmeyeceği hususunda görüş birliğinde olduğu belirtilerek şu sözlere yer verildi:

Sınır güvenliği için tam işbirliği vurgusu!

“Bu amaçla mültecilere yardım edilecek ancak Kürdistan Bölgesi'nde silahlı grupların varlığına izin verilmeyecek. Erbil ve Bağdat, sınır güvenliğini sağlamak için tam işbirliği ve koordinasyon içinde olacak, komşu ülkelerle işbirliği yapıp ve gerekli önlemleri alacak."

Açıklamanın devamında ise, Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Bölgesi'nin Irak, komşu ülkeler ve bölge için bir barış ve istikrar unsuru olmaya devam edeceğine dair güvence verdiği kaydedilerek, aynı zamanda saygı, iyi komşuluk ve ortak çıkarlara dayalı ilişkileri geliştirme isteğinin altını çizdiği kaydedildi.