image

PeyamaKurd - ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Mike Waltz, Kürtleri Baas rejiminin saldırılarından korumak amacıyla 1991 yılında ilan edilen “Uçuşa Yasak Bölge” ve “Güvenli Bölge Operasyonu”nun 30’uncu yılı anması düzenlenmesi için ABD Kongresi’ne yasa tasarısı sundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Fransa ve Belçika’nın talebi üzerine 5 Nisan 1991 tarihinde Güney Kürdistan’da oluşturulacak güvenli bölge ile Kürtlerin Irak ordusunun saldırılarından korunması, insani yardımların ulaştırılması ve göç edenlerin eski yerlerine dönmelerinin sağlanmasına karar verdi.

Senatör Mike Waltz, hazırladığı yasa tasarısını bugün Kongre’ye sundu. Tasarıda, “Kürt-Amerikan ilişkilerinin güçlendirilmesi ve Amerika ile omuz omuza terör ve aşırılığa karşı cesurca mücadele eden dost Kürt halkına saygı gösterilmesi ve destek verilmesi” gerektiği belirtildi.

“Anma programı düzenlenmesini istedi”

Tasarıda ayrıca, “Uçuşa Yasak Bölge” kararının 30’uncu yılı vesilesiyle Kürt halkına yardımda rolleri olan asker, siyasetçi ve yöneticiler için anma programı düzenlenmesi istendi.

Mike Waltz yaptığı açıklamada, “Saddam Hüseyin, Kürt halkının rejime baş kaldırmasının ardından 1991 yılının Mart ayında kendi halkını vahşice katletti. Yüzbinlerce kişi canını kurtarmak için İran ve Türkiye sınırlarına kaçtı” dedi.

ABD ordusundan emekli bir asker olan Mike Waltz, “Özel Kuvvetler’in bir askeri ve eski bir savaşçı olarak Kürt halkının korunmasında katkısı olan ABD ve müttefik askerlere saygı duyulması için Güvenli Bölge Operasyonu’nun 30’uncu yılı anması yasa tasarısını sunduğum için gururluyum” ifadelerini kullandı.

Waltz ayrıca, yasa tasarısının zorlu dağlarda soğuğa karşı cesurca mücadele eden 2 milyon Kürt halkına saygı duyulması amacını taşıdığını kaydetti.