image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Faik’in de aralarında olduğu Kürdistan hükümeti üst düzey yetkililerinin, son günlerde Irak’ta artan şiddet olaylarının arttığı Irak ve Erbil-Bağdat ilişkilerini Kürdistan’daki siyasi partiler ile görüşeceği bildirildi.

Irak’ta artan şiddet olayları ve bir türlü sonlandırılmayan protestoların Kürdistan’daki siyasi parti temsilcileri ile yapılacak değerlendirmenin ardından Başkan Neçirvan Barzani ile Başbakan Mesrur Barzani’nin Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile bir araya gelerek Bağdat’taki mevcut gelişmeleri ve Erbil-Bağdat ilişkilerini görüşecekleri açıklandı. 

Görüşmelerin odağında ise Irak Anayasası’nda yapılması planlanan yeni değişiklikler ve bu değişikliklerin Kürtlerin meşru haklarının devamlılığının sağlanması olacak.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Kürdistan Bölgesi Başkanlık Danışmanı Dilşad Şehab, tüm Kürdistanı tarafların Irak’ın mevcut durumundan rahatsız olduğunu dile getirerek, “Başkan Neçirvan Barzani, mevcut sorunlarla tek ses olmak dışında baş edemeyecekleri görüşünde olduğu için bu toplantının yapılmasını uygun gördü” dedi.

Irak Anayasası ve Kürtler

Uzun süredir Irak’taki kimi siyasi gruplar tarafından sıklıkla dillendirilen Anayasa değişikliğinin kapsamı ve sınırları belli olmasa da yapılacak değişikliklerin Irak Anayasası’nın 126 ve 142’inci maddeleri gereği Kürtlere “veto” hakkı tanımakta. Yapılması planlanan değişikliklerin Kürdistan parlamentosu tarafından onaylanması zorunluluğunu getiren 126’ıncı maddeye göre Kürdistan Parlamentosu veya halkının rıza göstermesi halinde değişiklik yapılabilecek.