image

PeyamaKurd - Kürdistan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketleri Dana Gaz ile Hilal Petrol Grubu konsorsiyumu arasında 10 yıllık yeni doğalgaz anlaşması yapıldı.

Kürdistan Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, anlaşmanın 10 yıllık ve Kormor kuyuları için yapıldığı bildirildi.

Anlaşmaya göre konsorsiyum Kürdistan’ın doğalgaz üretimini yüzde 25 arttırarak 320 milyon metreküpten 400 milyon metreküpe çıkaracak ve 80  milyon metreküp yeni doğalgaz üretimi yapacak.

Anlaşmanın Kürdistan Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami ile Hilal Petrol Grubu yöneticisi Patrick Alman Ward ve Dana Gaz yetkilisi Mecid Cafer arasında imzalandığı açıklandı.

Yeni çıkarılacak doğalgazın elektrik üretiminde kullanılacağı ve yeni konsorsiyumun Kürdistan’a ucuz elektrik temini için projeler üreteceği kaydedildi.

Bu arada anlaşmaya göre BAE şirketleri Kürdistan’ın doğalgaz üretimini 2 sene içinde yüzde 120 arttırarak 900 milyon metreküpe çıkaracağı belirtildi.
Konsorsiyum şimdiye kader projeler için yaklaşık 1 milyar dolar aldı. Açıklamada Aşti Hawrami’nin şu ifadelerine yer verildi: “Kürdistan’da 200 trilyon metreküp doğalgaz rezervi olduğunu tahmin ediyoruz.”

Dana Gaz yetkilisi Mecid Cafer’in de şu açıklamasına yer verildi: “Kürdistan ile yaptığımız enerji anlaşmadı büyük bir milattır. Kürdistan’da 10 yıl boyunca yapacağımız enerji çalışmaları için dönüm noktasıdır.”