image

PeyamaKurd – Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, son dönemde yaşanan olaylara dair, "Kürdistan tarihi her zaman olduğundan daha fazla doğum sancısı çekmektedir. Kürdistan öyle bir aşamaya ulaştı ki kimse tarafından yenilgiye uğratılamaz" dedi.

Neçirvan Barzani, Newroz bayramı münasebetiyle önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Neçirvan Barzani yayımladığı yazılı ve görüntülü açıklamada şu hususların altını çizdi: "Kürdistan tarihi her zaman olduğundan daha fazla doğum sancısı çekmektedir. Kürdistan öyle bir aşamaya ulaştı ki kimse tarafından yenilgiye uğratılamaz. Çünkü bu irade Peşmerge ve Kürdistan halkının alınterinin eseridir."

Newroz bayramının önemine atıfta bulunan Kurdistan Başbakanı Neçirvan Barzani şu değerlendirmeyi yaptı: "Newroz ateşi tarihte özgürlüğün sembolu olmuştur. Atalarımız ve tüm Kürtler için uzun ömrün amacı haline gelmiştir. Onun için Newroz akşamı ve gür ateşi özgürlüğün sembolü olmasının yanında, düşüşün ardında gerçekleşen kıyam, karar ve eylem birlikteliği ve sürekliliğini sağlamanın da sembolü olmuştur. Öyle bir yürüyüş ki nice acı, gözyaşı ve genç yiğitler feda edilmiştir. Biz ardılları olarak kendimizi bir yolun başında bulmuşuz, bize düşen zafere dek yürümek. "

Newroz ateşi ve diriliş ruhu
 
Başbakan Barzani şöyle devam etti:
“Diriliş ruhu ve direniş anlamına gelen Newroz, aynı zamanda yaşanan tüm ağır yenilgilere rağmen Kürt halkı için yeniden mücadeleye başlama kararlığını temsil etmektedir. Newroz her yıl tüm Kürt ulusu ve her bir Kürt bireyi için güçlenmenin başlangıcı ve zafer iradesinin yenilenmesidir.
 
Burada ifade etmek istiyorum; Kürdistan tarihi bugün her zamankinden daha fazla yeni bir doğumun sancılarını yaşıyor. Kürdistan özgürlük mücadelesi ve yönetimi ebediyen ortadan kaldırılamayacak bir düzeye ulaşmıştır. Çünkü bu yönetim, peşmerge mücadelesi ve Kürdistan halkının direnişinin ürünüdür.”
 
Bazı kesimlerin iddia ettiği gibi Kürdistan’ın “felaketin eşiğinde” olmadığını dile getiren Barzani, “Sağlıklı bir diyalog ve birlikle Kürdistan’ı aydınlık bir geleceğe daha çok yaklaştırabiliriz” dedi.
 
“Bu sancılı dönem geçecektir”
 
Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin IŞİD’e karşı savaş, iç çelişkiler, Bağdat’la yaşanan siyasal sorunlar ve global ekonomik kriz nedeniyle birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını belirterek, şöyle dedi:
 
“En kötüsü de 2014 yılında Bağdat tarafından Kürdistan Bölgesi’nin bütçesinin kesilmesiydi. Fakat size temenni ederim ki ekonomik koşullar normalleşecektir.
 
Sizlerin de yardımıyla her şey eski olağan haline dönecektir. Yaşadığınız acı ve üzüntüleri yüreğimin derinliklerinde hisssediyorum. Bu sancılı ekonomik koşulların düzeleceğine emin olmanızı istiyorum.”
 
IŞİD’e karşı mücadelede yaşamlarını yitirenleri saygıyla anan Neçirvan Barzani, savaşta en büyük zararı gören Ezidi Kürtleri de ayrıca selamladı.
 
 
Başbakan Barzani, “Şengal de Halepçe ile birlikte, sayısız bedeller ödeyen halkımızın tarihinde baş tacı olmuştur. Evet Şengal bizim için derin bir yaradır fakat bundan eminiz ki bu yara tüm Kürt halkının, özellikle de Ezidi halkımızın özgürlüğü için maya olacaktır” dedi.  
 
Kerkük, Şengal, Mahmur, Hanekin ve diğer tartışmalı bölgelerle birlikte Feyli ve Şebek Kürtlerin de Newrozu’nu kutlayan Barzani, Kürdistan Bölgesi’ndeki Türkmen ve Hristiyanları da selamlayarak, “Gerçekten onların Kürdistan’daki direniş ve birlikte yaşama katılmaları saygıya değerdir” ifadelerini kullandı.
 
Mesajında Irak halkına da selam gönderen Kürdistan Bölgesi Başbakanı, “Ülkedeki siyasal durum ne olursa olsun, hükümetler arasındaki ilişkiler nasıl olursa olsun, biz her zaman sizinle kardeş kalmaya devam edeceğiz. Irak büyük bir insani kaynağa sahiptir. Temel sorunların çözüleceğine ve Irak halkının beklediği gibi ülkenin daha bir düzeye ulaşacağına olan inancımızı yineliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Hiç kimseye tehdit olmadık olmayacağız”
 
Newroz vesilesiyle komşu halklara da selamlar gönderen Başbakan Barzani, mesajında şöyle dedi:
 
“Bu vesileyle bir kez daha tekrar etmek istiyorum; Irak’taki Kürdistan mücadelesi hiç bir zaman hiç bir ülkeye tehdit ve sorun teşkil etmemiş, etmeyecektir de. Aksine, Kürdistan halkının Irak’taki başarısı bölgedeki halklara sadece güzellik, barış ve huzur getirecektir. Bölgenin huzur kaynağı olduğumuzdan emin olmalısınız.
 
Newroz Bayramı’nı kutlayan tüm halkların Newroz’unu kutluyorum. Kürdistan halkının iradesi ve huzuruna saygı gösteren tüm devlet, halk ve şahıslara saygılarımı sunuyorum.
 
Kürdistan halkı ve hükümetine desteğini eksik etmeyen konsolonsluk ve kurumlara da selamlarımı iletiyorum.”
 
Başbakan Barzani, mesajının sonunda yeni Kürt yılı vesilesiyle vatandaşlardan çevre temizliğine önem göstermelerini ve yollarda trafik kurallarına uymalarını istedi.