image

PeyamaKurd - KDP Politbürosu Yürütme Kurulu Sorumlusu Fazıl Mirani, bir yolsuzluk ülkesine dönüşen Irak’ın bir hükümeti olduğunu ancak devletinin olmadığını dile getirdi.

İdris Barzani'nin vefatının 36’ncı yıldönümünde düzenlenen anmaya katılan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbürosu Yürütme Kurulu Sorumluluğuna Fazıl Mirani, basın mensuplarına konuşmada bulundu.

Fazıl Mirani, Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’ne gönderilen bütçeye yönelik kararına tepki göstererek mevcut durumu değerlendirmek için diğer siyasi partilerle görüşmeler gerçekleştireceklerine dikkat çekti.

Söz konusu açıklamasında Mirani şu ifadelere yer verdi:

“Irak’ın bir hükümeti var ama bir Iraklı olarak üzülerek söylüyorum ki; devlet yok. Çünkü yasal ve sivil devletin temelleri vardır. Bağımsızlık ve egemenlikten bahsediliyor. Irak devlet olarak mücadeleyi kaybetti, ama hükümet var. Federal Mahkeme hangi yasaya dayanarak çalışanların maaşını kesiyor. Siyasi kararlar ayrı bir konu, bütçe ayrı ancak Irak’ta birey hakları başka bir şekilde işliyor. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin kendisi de karara karşı olabilir çünkü söz konusu kararın zararlarını görüyor.”

Mirani, Kürdistan Bölgesi siyasi taraflarının Irak’ın mevcut durumu karşısında birlik içinde hareket etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne bütçe aktarılması yönünde aldığı kararın anayasaya uygun olmadığına hükmetmişti.