image

PeyamaKurd - Türkiye ve Yunanistan'ın değerli NATO müttefikleri olduğunu dile getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın rolünün iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları giderecek bir platform sunmak olduğunu dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düşünce kuruluşu Chatham House'un düzenlediği "NATO 2030 için yeni fikirler" başlıklı etkinlikte öğrenciler ve genç liderlerle video konferans üzerinden bir görüşme gerçekleştirdi.

Konferansta Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşmazlığa değinen Stoltenberg, NATO müttefikleri arasında görüş farklılıkları olabildiğini kaydederek, "Hem Yunanistan hem de Türkiye değerli müttefikler ancak Doğu Akdeniz dahil bazı konularda anlaşamıyorlar" açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, NATO'nun rolünün bu farklılıkları ele alacak bir platform sağlamak olduğunu belirterek, söz konusu, NATO bünyesinde "çatışmasızlık" dedikleri bir mekanizma kurduklarını anımsattı.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri, bu durumla Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasında olası gemi ve uçak kazaları risklerinin azaltıldığını kaydetti.