image

PeyamaKurd - Abu Dabi Veliaht Prensi El Nahyan’ın resmi daveti üzerine BAE’ne bir ziyaret gerçekleştirecek olan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Abu Dabi’de bir dizi üst düzey görüşmeler yapacak.

Ziyaret ile ilgili edinilen bilgilere göre Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, resmi temaslarda bulunmak üzere 12 Haziran Cumartesi günü Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidecek.

Basına göre, Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutan yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın geçtiğimiz ay Neçirvan Barzani’ye resmi davet gönderdiği ve ziyaretin bu kapsamda planlandığı ifade edildi.

Ziyaret hazırlıklarının sürdüğü belirtilirken, BAE’nin bölgede önemli bir rol üstlenmek isteyen, Irak’la ilişkilerini güçlü tutumaya çalışan ve bu temelde Kürdistan Bölgesi’ne de önem veren bir ülke olduğu kaydedildi.

Ayrıca basına göre, BAE’nin 2012’de Erbil’de resmen konsolosluk açtığı ve o tarihten bu yana iki taraf arasındaki ekonomik ilişkilerin üst düzeyde olduğunu aktarılarak, mevcut durumda iki taraf arasında yıllık 3 milyar doları bulan bir ticari alışveriş olduğu vurgulandı.