image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Norveç’in Irak ve Ürdün Büyükelçisi ile yaptığı görüşmede, Kürdistan Bölgesi’ndeki göçzede ve sığınmacılar konusunda uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Norveç’in Irak ve Ürdün Büyükelçisi Tone Allers'i kabul etti.

Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’ndeki göçzede ve sığınmacıların durumuna dikkat çekerek,  söz konusu yardımlarından dolayı Norveç’e teşekkür etti.

Kürdistan'daki sığınmacılar için yardım çağrısı

Neçirvan Barzani görüşme, Kürdistan Bölgesi’nin göçzede ve sığınmacılar için elinden geleni yaptığına vurgu yaparak, Kürdistan Bölgesi’nin yalnız bırakılmaması gerektiğini ve daha fazla yardım için uluslararası topluma çağrıda bulundu

Görüşmedeki açıklamasında Bağdat’la sorunların çözümünden yana olduklarını vurgulayan Neçirvan Barzani, bölgede istikrarın sağlanması ve tüm bileşenlerin haklarının korunması için Birleşmiş milletler (BM) ve uluslararası toplumun daha fazla rol üstlenmesi gerektini belirtti.

Norveç: Kürdistan ve Irak'a daha fazla destek verilmeli

Öte yandan görüşmede göçzedelerin durumunu değerlendiren Norveç’in Irak ve Ürdün Büyükelçisi Tone Allers ise ülkesinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki sığınmacılara insani yardımlarını sürdüreceğini dile getirdi.

Terör örgütü IŞİD’in tümüyle ortadan kalkması için mücadeleye devam etmek gerektiğini belirten Tone Allers, Kürdistan Bölgesi ve Irak’a daha fazla destek verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Şengal Anlaşması, Irak’ın 2021 bütçesi ve Kürdistan Bölgesi’nin payının yanı sıra, Irak’ta yapılması öngörülen erken seçimler, Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerin durumu, anayasanın 140’ncı maddesinin uygulanması ve artan IŞİD hareketliliği görüşmede ele alınan konular arasındaydı.