image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ne bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere başkent Erbil’e gelen Irak Cumhurbaşkanı Dr. Berhem Salih, Neçirvan Barzani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, başkent Erbil’de bir araya geldi.

Taraflar yapılan görüşmede, Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki son siyasi gelişmeler ve Irak’ta yapılması planlanan erken seçimleri masaya yatırdı.

Müzakere ve uzlaşmalara dikkat çekildi

İki lider, siyasi taraflar arasındaki çekişme, rekabet, müzakere ve uzlaşıların aşılması gerektiğine vurgu yaparken, Neçirvan Barzani’nin son Bağdat ziyareti ve siyasi taraflarla yaptıkları görüşmeleri de ele alındı.

Berhem Salih ve Neçirvan Barzani görüşmede, çekişmelerin aşılması ve gelişmelere karşı güç birliği yapmak amacıyla ulusal birliğin kurulması ve fikir birliğine varılması konusunda değerlendirmelere yer verdi.

"İstikrarsızlık bölge halkının çıkarına hizmet etmiyor"

Öte yandan bölgedeki genel durumları değerlendiren taraflar, siyasi ve güvenlik istikrarsızlığın bölge halkının çıkarlarına hizmet etmediğini dile getirdi.

Irak Cumhurbaşkanı Salih, bugün ayrıca Başkan Mesud Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile de birer görüşme gerçekleştirdi.