image

PeyamaKurd - 10 Ekim’de yapılacak Irak seçimleri kapsamında Erbil'de düzenlenen mitingde partililere seslenen Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “KDP, tarihinin her döneminde toplumun desteklediği bir güçtür” ifadesini kullandı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani konuşmalarında şunları dile getirdi:

“KDP, tarihinin her döneminde toplumun desteklediği bir güçtür” diyerek, “KDP’nin bu yönünü görmek için tarihe bakmak yeterlidir. Parti tarihi bunun belgeleriyle doludur. 1975 yılındaki devrim sürecinde yaşanan zorluklar KDP’yi yenilemiştir, bu durumdan güçlenerek çıkmıştır."

"Bu şeref KDP ve camiasınındır"

Neçirvan Barzani, KDP’nin her dönemde zorlu süreçlerle karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, “Ancak KDP tüm zorlu süreçleri, sadık taraftarları ve kahraman Peşmergelerle birlikte aşmayı başaran bir partidir. Her zaman daha güçlü olmayı başarmıştır” dedi.

Mitingdeki konuşmalarında, “KDP 1992 seçimlerinde ülkede demokratik sistemin temellerini attı” diyen Neçirvan Barzani, “KDP Genel Başkanı, sorunların sandık yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade eden ilk kişiydi. Bu şeref KDP ve camiasınındır” açıklamasında bulundu.

"Birleşmiş Milletler (BM) bize yardım etti"

KDP’nin sorunların demokratik temelde çözümünden yana olduğunu belirten Neçirvan Barzani, KDP’nin ortaya çıkan srunları çözme ve demokratik ortamı korumak için kadrolar yetiştirdiğini belirtti.

KDP Genel Başkan Yardımcısı, terör örgütü IŞİD savaşının Kürdistan Bölgesi için birçok sorun ortaya çıkardığını belirterek şunları dile getirdi:

“Namaz kılmayanlar ve kıblenin yönünü bilmeyenler bize saldırdı, Bu düşmana karşı koymak ve Kürdistan’ı savunmak için cephede ilk savaşma şerefi yine bizim oldu. Evet doğru, Birleşmiş Milletler (BM) bize yardım etti, onlara teşekkür ediyoruz ancak cephede olan ve iradesiyle savaşan kahraman Peşmergelerdi, 3 ay boyunca otomobilinde kalan o (Başkan Mesud Barzani) Başkan’dı. O vahşilere karşı duran bu halktı.”