image

PeyamaKurd- Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbürosu, Irak Cumhurbaşkanlığı makamına seçilecek adaya yönelik yazılı bir açıklama yaparak “Bu makam Kürdistan halkının hakkıdır. Hiçbir partinin malı veya tapulu mülkü değildir” sözlerini kullanarak, şu an ki cumhurbaşkanlığı makamının PDK’nin olması gerektiğine vurgu yaptı.

PDK Politbürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “PDK’nin cumhurbaşkanlığı makamını almasını istiyoruz.  Hiçbir zaman  koltuk ve mevki için mücadele etmediğimize tarihte şahittir. Ancak tüm tarafların da desteği ile bu makamı hakkı ile yürütecek ve Kürdistan halkının çıkarlarını koruyacak halka faydalı olacak bir isim seçilmedi. Etkisiz ve irade sahibi olmayan kişilere artık bırakılmamalı.

PDK’nin her daim birlik için çaba harcayan bir partidir. YNK’ye cumhurbaşkanlığının Kürtlerin hakkı olduğunu ve hiçbir partinin üzerine tapulu olmadığını ilettik. Bu nedenle YNK’nin Irak Cumhurbaşkanlığı konusundaki ısrarına anlam verilememektedir. 2005 tarihinde PDK ile YNK arasında yapılan anlaşmanın geçerliliği kalmamıştır. Çünkü artık ne Başkan Barzani Kürdistan Bölgesi Başkanı’dır ne de rahmetli Celal Talabani Irak Cumurbaşkanıdır. Şartlar ve koşullar tamamen değişmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında ise, “2007 yılında her iki parti arasında yapılan ‘stratejik anlaşmaya’ da vurgu yapılan açıklamada, “2005 tarihindeki anlaşma dışında YNK 2007’de yapılan anlaşmaya uymamıştır. Bu nedenle YNK’nin Irak Cumhurbaşkanlığı ısrarı yerinde değildir. Eğer seçimlerdeki başarı ölçü alıncak olursa Cumhurbaşkanlığı PDK’nin hakkıdır, çünkü tüm partilerden daha fazla oy almıştır. YNK’nin kendi partilerine danışarak bir aday çıkarmasını beklediklerini ancak YNK’nin hiç kimseyi kaale almayarak Berhem Salih’i aday göstermiştir” dendi.