image

PeyamaKurd - Peşmerge Komisyonu, PKK ile TSK arasında son dönemde Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde yaşanan çatışma ve bombardımanlar nedeniyle 38 köyün boşaltılmak durumda kaldığını açıkladı.

Kürdistan Parlamentosu Peşmerge İşleri Komisyonu Başkanı Rêving Hirori, Rudaw'a yaptığı açıklamada, Kürdistan ve Irak parlamentosu milletvekillerinden oluşan ortak bir heyetle, Duhok’ta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK arasında çatışmaların yaşandığı sınır bölgelerine giderek bire bir halkla ve yerel yetkililerle görüştüklerini dile getirdi.

"Bölge halkı korkuyor, durum çok kötü"

Komisyon Başkanı Hirori, PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmalar nedeniyle bölge sakinlerinin büyük zarar gördüğünü, köylerin boşaldığını, tarım arazisi ile ormanlık alanların yandığını vurgulayarak, “Halkı dinledik. İnsanlar şikayetlerinin duyulmasını istiyor. Hatta bazı köylerde gasp olayları dahi yaşanmış” ifadesini kullandı.

Çatışmalar sonrası yaşanan zarara dikkat çeken Hirori, “insanlar zarar ve ziyanlar nedeniyle tazminat talep ediyor. Derkar sınırında 17 köy, Batifa'da 14 köy ve Kanimasi’de de 7 köy boşaltıldı. Bölge halkı çok korkuyor ve durumları gerçekten çok kötü” açıklamasında bulundu.

Ayrıca açıklamasının devamında TSK’nın Kürdistan Bölgesi içerisinde ilerleyerek askeri üssler kurduğunu, PKK’lilerin de partizan savaşı ile çatışmalara girdiğini dile getiren Hirori, bu durumda en büyük zararı bölge halkının gördüğünü kaydetti.