image

PeyamaKurd - İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’ye bir mektup gönderdi. Sunak mektubunda, İngiltere'nin Kürdistan Bölgesi ile uzun süredir devam eden bir ilişkisi olduğuna dikkat çekti.

İngiltere Başbakanı Sunak, Mesrur Barzani'ye gönderdiği mektubunda şu sözlere yer verdi:

“Tarihi ilişkimizin bugün her zamankinden daha güçlü olmasından memnunum. Birçok ortak değerimiz ve işbirliği alanımız var. Birleşik Krallık, güçlü ve birleşik bir Irak'ın parçası olarak Kürdistan Bölgesi'nin güvenlik ve istikrarına bağlıdır."

"Kürdistan ile birlikte çalışmaya kararlıyız"

Kürdistan ile işbirliği halinde olduklarını ifade eden Başbakan Sunak, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile güvenlik koordinasyonumuzu çok ciddiye alıyoruz. Irak ve Suriye'de IŞİD'i nihai bir şekilde yenmemizi sağlamak için Uluslararası Koalisyonun bir parçası olarak sizinle birlikte çalışmaya kararlıyız” ifadesini kullandı.

Sunak: "Sizinle çalışmayı dört gözle bekliyorum"

Ayrıca mektubunda, Kürdistan Bölgesi ile İngiltere arasındaki ilişkilerin özellikle ticaret, yatırım, tarım ve dijitalleşme alanlarında geliştirilmesinin önemini değinen Sunak, "Başbakan olarak görev yaptığım süre boyunca sizinle çalışmayı dört gözle bekliyorum” mesajında bulundu.