image

Fırsat Sofi, "Oluşturulacak komisyonun belge ve dökümanları elde etmek ve gerçeklerin meydana çıkması için uzun bir süreye ihtiyac yok, çünkü basında çıkan açıklamalar ve bildiriler birçok sorunun yanıtını ortaya koyacak niteliktedir. Haşdi Şabi'nin bünyesinde yer alan gurup sorumlularına yapılan ziyaretler ve düzenlenen basın toplantıları ortada iken, bunlar hakkında yorum ve analizler yapmaya gerek yok"

 

PeyamaKurd- Lahur Cengi, Kürdistan Bölgesi Hükümet Başkanlığından 16 Ekim olaylarını araştırması için komisyon oluşturmasını istemsinden sonra, Kürdistan Demokratik Partisi Grubundan bir parlamenter, araştırma komisyonunun kurulmasını istemekle birlikte önemli bazı bilgileri de açıkladı.  

Kürdistan Demokratik Partisi Gurubundan Fırsat Sofi, Kürdistan Parlamentosu tarafından 16 Ekim ihanetini araştıracak bir komisyon oluşturmakta başarılı olmadığı için Parlamento Başkanlığı, Bakanlar Kurulu ve Yargıya böyle bir komisyon oluşturmaları talebinde bulundu. Söz konusu komisyonda Peşmerge Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Güvenlik Konseyi ve Baş Savcılığın temsilcilerinin de yer almasını istedi.

"Oluşturulacak komisyonun belge ve dökümanları elde etmek ve gerçeklerin meydana çıkması için uzun bir süreye ihtiyac yok, çünkü basında çıkan açıklamalar ve bildiriler birçok sorunun yanıtını ortaya koyacak niteliktedir. Haşdi Şabi'nin bünyesinde yer alan gurup sorumlularına yapılan ziyaretler ve düzenlenen basın toplantıları ortada iken, bunlar hakkında yorum ve analizler yapmaya gerek yok" dedi.

Sunulan talebin içeriği şöyle:

Sayın Kürdistan Parlamento Başkanlığı, Bakanlar Kurulu ve Üst Yargı Makamlarına

Selam ve saygılar

Her ne kadar Kürdistan Parlamentosu bünyesinde 16 Ekim olaylarını araştıracak bir komisyon oluşturmaya çalışsak da, maalesef bu konuda başarılı olamadık. Parlamento oturumdaki protokollere dönecek olursak, bu girişimlere kimlerin katılmadığını ve bu komisyonun oluşturulmasının nasıl engellendiğini, sadece Xurmatu'nun durumuyla ilgili çalışma yürütüldüğünde, görmek mümkün.

Bu nedenle sizlerden ricam, her üç başkanlığın katılımıyla düzenlenecek ortak bir toplantıda, gerçekleri araştırma komisyonunun oluşturulması, Peşmerge Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Güvenlik Konseyi ve Baş Savcılığın temsilcilerinin de komisyonda yer almaları gerekmektedir.

Bizce oluşturulacak komisyonun belge ve dökümanları elde etmesi ve gerçeklerin meydana çıkması için uzun bir süreye ihtiyac yok, çünkü basındaki açıklamalar ve bildiriler birçok sorunun yanıtını ortaya koyacak niteliktedir. Haşdi Şabi'nin bünyesinde yer alan grup sorumlularına yapılan ziyaretler ve düzenlenen basın toplantıları ortada iken, bunlar hakkında yorum ve analizler yapmaya gerek yok.

Bildiriler, Politbüro üyeleri, askeri komutanlar ve Peşmergelerin demeçleri, komisyonun görevini kolaylaştıracak. 24 saat içerisinde On iki ortak Livadan çekilmek, öz savunma savaşından kaçınmak ve Peşmergenin moralini düşürmek için medya organlarını kullanmak yeterlidir. Karşıt açıklamalar ve Kürdistan'ı bölmeye dönük çabalar ve bunun üzerinde yapılan anlaşmaların metni korunmakta ve bütün bunlar komisyon çalışmalarına katkısı olacaktır. Aksi takdirde olaylardan sonra İran Başbakanı ve diğer üst düzey İranlı ve Haşdi Şabi yetkilileri tarafından Kerkük'ten geri çekilme ve kenti ele verme konusunda, övgü dolu ve teşekkür içerikli açıklamaları görmezden gelemeyiz.

Bütün bunlar, üzerinde fazla tartışmaya gerek olmayan belge ve dökümanlardır. Ayrıca Dukan toplantısından öncede yapılan toplantı ve anlaşmalarda az değildir. Bu toplantı ve anlaşmaların zaman, mekân, içerik ve katılan taraflar bizler tarafından biliniyor. Planın tüm ayrıntıları ve bu konudaki bölgesel ülkelerin rolü da biliniyor. Komisyon kurulduğunda, tüm kanıtlar hazır bir şekilde kendilerine sunulacaktır.                

Bir daha ülke satmak bize yurtseverlik olarak yutturulmasın diye, 16 Ekim'de yaşanılanları es geçmemek büyük önem arz etmektedir.

Hürmet ve saygılarımı sunarım

Dr. Fırsat Sofi

Kürdistan Parlamentosu üyesi

19 Mart 2018