image

PeyamaKurd - Havaların soğumasıyla rüzgara ve soğuğa maruz kalan saçlarımız güçsüzleşip dökülmeye başlıyor. Gün geçtikçe dökülmesi artan saçlarımızı nasıl besleyebilir ve daha gür hale getirebiliriz?

Bunun için evde yapabileceğiniz basit tariflerle saçlarınızı gürleştirebilecek. 


Fındık ve Zeytinyağı

Fındık, içeriğindeki yağda bulunan yağ asitleri ve E vitamini sayesinde bu soğuk havalarda kurumuş saç diplerinizin nemlenmesini sağlayacaktır. Zeytinyağı ise içeriğinde bulunan vitaminlerle saçınızı gürleştirir ve parlaklık sağlar.

Yumurta

Yumurta, içeriğinde barındırdığı biotin, folat, A vitamini ve D vitamini sayesinde kuru saç derisini nemlendirme konusunda oldukça etkili bir besindir. Bir adet yumurtayı 3-4 yemek kaşığı zeytinyağ ile maske haline getirip saç diplerinize masaj yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu karışımı saçınızda 30 dakika bekletmeniz, saçınızın gerekli vitaminleri almasına ve gürleşmesine yardımcı olacaktır.

Avokado ve Muz

İçerdiği E vitamini özleri sayesinde saç köklerimizi besleyip gürleştirir. Bir adet avokadoyu bir adet muz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile püre haline getirip saç dipleri ve uçlarına uygulayabilirsiniz. Saçınızdaki bu karışımı 20 dakika sonra yıkamayı unutmayınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Saçlar için çok büyük bir mucizevi etkiye sahip hindistan cevizi yağı, antioksidan açısından oldukça zengin bir besindir. Yatmadan önce masaj yardımıyla saça uygulayacağınız hindistan cevizi yağını bir boneyle kapattıktan sonra tüm gece bekletebilirsiniz. Dilerseniz her duş sonrası ıslak saçınıza da bir miktar hindistan cevizi yağı uygulayıp sonrasında kurutabilirsiniz.