image

PeyamaKurd - Bilim insanlarının araştırmalarına göre, insan sağlığı için "yatmadan önce panjurları kapatın, perdeleri çekin ve tüm ışıkları söndürün."

Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesince yürütülen yeni bir çalışmaya göre gece vakti uyurken hafif olsa bile ortam ışığına maruz kalmak, loş bir ortamda uyumaya kıyasla uyku sırasında kalp damar fonksiyonuna zarar veriyor ve ertesi sabah insülin direncini artırıyor.

"Işık miktarını en aza indirmek önem taşıyor"

Konuyla ilgili araştırmalar ortaya koyan Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesinde baş uyku tıbbı bilimi hekimi ve çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Phyllis Zee şu ifadelere yer verdi:

“Çalışmanın sonuçları, uyku sırasında orta dereceli oda ışığına sadece bir gece maruz kalmanın, glukoz ve kalp damar düzenini bozabileceğini gösteriyor ki bunlar kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom yönünden tehlike unsurları niteliğinde. İnsanların uyku sırasında ışığa maruz kalmaktan kaçınmaları ya da ışık miktarını en aza indirmeleri önem taşıyor.”

Ayrıca bilim insanına göre, gündüz vakti ışığa maruz kalmanın, sempatik sinir sisteminin etkinleşmesi yoluyla nabzı yükselttiğini ve kalbinizi yüksek vitese geçirerek gün içinde karşılaşacağınız zor durumlara karşı daha tetikte olmanızı sağladığını gösteren bulgular var.

Doktor Zee ayrıca açıklamasında, “Bizim elde ettiğimiz sonuçlar, gece vakti uyunduğu sırada ışığa maruz kalınması durumunda da benzer bir etkinin mevcut olduğunu gösteriyor” sözlerini kullandı.