image

PeyamaKurd - EURO 2020 İngiltere ve İtalya final karşılaşmasında Jadon Sancho ve Marcus Rashford'un penaltıları kaçırmalarından sonra hakarete uğradığı belirtildi.

İngiltere ve İtalya finalinde futbolculara internet üzerinden ırkçı hakarette bulunmakla suçlanan dört kişi gözaltına alındı.

Final maçının sonunda Marcus Rashford, Bukayo Saka ve Jadon Sancho penaltı atışlarını kaçırdıktan sonra hedef alınmıştı.

Takımın siyah oyuncularını hedef alan hakaret dalgası!

Polis yetkilisi Mark Roberts hakaretlerin "alçakça" olduğunu söyledi ve "Bu suçun arkasında olduğunuzu tespit edersek, sizi bulacağız ve ciddi sonuçlarla karşılaşacaksınız" dedi.

Polis, İtalya'ya karşı kaybedilen final maçının ardından sosyal medyada "takımın siyah oyuncularını hedef alan bir hakaret dalgası görüldüğünü" söyledi.

Açıklamada dört kişinin de tutuklandığı belirtildi. Roberts, ırkçı hakaretlerin ülke genelindeki birçok kişiyi haklı bir şekilde şoke ettiğini söyledi.

Facebook, Instagram ve Twitter ile işbirliği yapıldı

Roberts, "İngiltere takımı turnuva sırasında profesyonellikleri ve şahsiyetleriyle gerçek bir rol modeli oldu. Onlara ya da herhangi birine böyle hakaretlerde bulunmanın sorun yaratmayacağını düşünen birilerinin olduğunu bilmekten iğrenç" dedi.

Roberts, sorumluların tespiti için çalışmaların sürdüğünü ve Facebook, Instagram ve Twitter ile işbirliği yapıldığını söyledi.

Irkçı hakaretler "affedilemez" vurgusu!

İngiltere Menajeri Gareth Southgate de Rashford, Sancho ve Saka'ya yönelik ırkçı hakaretlerin "affedilemez" olduğunu belirtti.

Başbakan Boris Johnson da futbolculara ırkçı hakaretlerde bulunanların maçlara girişinin yasaklanacağı vaadinde bulundu.

Polisten yapılan açıklamada, final sürecindeki 24 saatte, 897 futbol bağlantılı olay yaşandığını ve 264 kişinin tutuklandığını söyledi.