İran'dan dikkat çeken İsrail uyarısı!

İran'dan dikkat çeken İsrail uyarısı!

PeyamaKurd - İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Sekreteri ve eski Başmüzakereci Abbas Arakçi, İsrail'den kaynaklanan nükleer tehdidin, bölge ülkelerini nükleer silah tutumlarını gözden geçirmeye zorlayacağını söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'e bağlı Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Genel Sekreteri Arakçi, dün Katar'da "Mescid-i Aksa Tufanı Sonrası Ortadoğu'da Dönüşümler" başlığıyla düzenlenen Al Jazeera Forumu'nda konuştu.

Konuşmasında İran'ın, Filistin-İsrail arasında "iki devletli" çözüme karşı olduğunu belirten Arakçi, "İran'ın çözümü, Filistin'deki Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar arasında referandum yapılması yoluyla oluşturulacak tek bir ülkeye dayanıyor"dedi.

Bölgede İsrail'den kaynaklanan nükleer silah sorunu olduğuna ve bazı İsrailli yetkililerin nükleer silah kullanma tehditlerine dikkati çeken Arakçi şu ifadelere yer verdi:

"İsrail, nükleer silahlara sahip olduğunu ne yalanladı ne de onayladı. Bu konuda stratejik belirsizlik seçeneğini tercih etti ancak Gazze'de 8 aylık direnişin ardından İsrail'in artık bu stratejik belirsizlik çerçevesinden çıktığı görülüyor.

İsrail'in nükleer tehdidi, bölgedeki güvenlik denklemini değiştirecek ve diğerlerini nükleer konumlarını gözden geçirmeye zorlayacak."

İran lideri Hamaney, 2000'li yılların başında fetva çıkararak nükleer silahların geliştirilmesini veya kullanılmasını yasaklamıştı.